Directores/as
Ollo de vidrio

CREA nos XX Mestre Mateo

Xa é pública a listaxe de finalistas da XX Edición dos Premios Mestre Mateo, organizados pola Academia Galega do Audiovisual e onde participan os traballos realizados durante o último ano no sector audiovisual galego.

Repasamos a continuación as categorías nas que se implican a profesionais da dirección e a realización, entre as que se atopan varias das persoas asociadas a CREA.

MELLOR DIRECCIÓN

MELLOR REALIZACIÓN

  • Gerardo Rodríguez por Malicia Noticias
  • Jairo Iglesias por Origen
  • José Villaverde por Land Rober Tunai Show
  • Marcos Estebo e Diego Guerrero (CREA) por Cos pés na terra

MELLOR LONGAMETRAXE

MELLOR DOCUMENTAL

MELLOR SERIE DE TV

MELLOR PROGRAMA

  • Cinephilia, realizado por por Simone Saibene (CREA)
  • Clac, realizado por Xosé Luis Piñeiro, Juliana Marta González, Nerea Vázquez, Ero André Iglesias
  • Cos pés na terra, realizado por Marcos Estebo (CREA) e Diego Guerrero
  • Dígocho eu, dirixido por Carlos Amado

MELLOR CURTAMETRAXE

  • A comuñón da miña prima Andrea, dirixida por Brandán Cerviño (CREA)
  • Augas Abisais, dirixida por Xacio Baño (CREA)
  • Aura, dirixida por Sonia e Miriam Albert-Sobrino (Also Sisters)
  • Fracturas, dirixida por Fernando Tato (CREA)

MELLOR SERIE WEB

  • Cacola dirixida por David Fidalgo (CREA)
  • Delicias Amargas dirixida por Fernando Tato (CREA)
  • Mataría Microserie dirixida por Javier Seoane e Pedro Brandariz
  • Xela Arias. A palabra esgazada, dirixida por Damián Varela

MELLOR ANUNCIO PUBLICITARIO

  • É Lalin… Sóache?, dirixido por Lucas Terceiro (CREA) e Marga Pazos
  • Las estrellas del camino – Miradas de resistencia, realizado por Fran X. Rodríguez (CREA)
  • Redes Vivas, realizado por Toño Chouza
  • Xacobeo, camiña a Galicia, realizado por Miguel Conde (CREA)

MELLOR VIDEOCLIP

  • El Volcan – Pablo Lesuit, dirixido por Luís Santaolalla
  • Figa – Tanxugueiras, dirixido por Diego M. Barcia e Diego Santaclara
  • Fukushima – Triángulo de amor bizarro, dirixido por Toño Chouza
  • Voucho contar así – Grupo Antilia, dirixido por María Costas

Nas categorías profesionáis temos tamén a algunhas das nosas asociadas, como Javi Camino (Jacinto) en mellor guion e mellor montaxe, Simone Saibene (Cinephilia) como mellor comunicador, Andrés Goteira (Welcome to ma maison), Jorge Coira, Gaspar Broullón, Juan Galiñanes (Cuñados) e Marcos Nine (A virxe roxa) en mellor montaxe ou Samuel Lema (Jacinto) en mellor dirección de arte.

Noraboa a todas as profesionais nomeadas e a todas as que formaron parte da listaxe de finalistas!